Zeus Tapınağını Karalayan Türkler

ZEUS TAPINAĞINI KARALAYAN TÜRKLER

AİZONANIN SIRLARI

Dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı buradadır. Ve dünyanın ilk borsası da buradadır. Kökeni amazonlara ve friglere kadar dayanan bu antik tam anlamıyla zaman makinesidir. Sonrasında Romalılar ve çavdarların izlerini taşıyan kent kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Amazon Etkisi Olduğu Düşünülen Para

Aizona antik kenti Kütahya merkeze 40 km. mesafede bulunan Çavdarhisar ilçesindedir.Çavdarhisar ilçesi de ismini Çavdarlardan almıştır.
Şimdi sizlerle tarihin tozlu taşlarında bir zaman yolculuğuna çıkalım. Yapılan kazılara göre şehrin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır.Amazonların ve friglerin etkisi sanat eserlerinde gözlenmektedir.Bulunan en eski para amazon kadınlarının resmedildiği epikteteis isimli paradır.

 

EN İYİ KORUNMUŞ ZEUS TAPINAĞI

Roma da öncesine Helenistik döneme ait olan tapınak 2000 yıla rağmen onca depreme rağmen hala ayaktadır. Sütunların ortasında tapınağın girişi bulunmaktadır. 5 metre merdiven indikten sonra tapınağa ulaşıyoruz. Tapınak yaz mevsiminde bile buz gibidir.

Efsanevi Zeus Tapınağı
Tapınağın dıştan görünüşü

DÜNYA TARİHİNİN İLK BORSASI

Dünyada bilinen ilk borsa Aizanoi’de bulunmaktadır. Bu pazarda İnsandan aslana, balıktan yabani eşeğe, kaz eti unlu mamuller gibi her şey satılmakta idi.Pazarla ilgili fiyat cetvelini aşağıda görebilirsiniz.Bu borsada fiyatlar oldukça ilginç. Borsanın en pahalı şeyi bir aslandır. O dönemde bir aslan almak için 125000 dinari’yi gözden çıkarmanız gerekirdi. Aslan galiba kara borsada satılmaktaydı:D

 

 

Zeus Tapınağını Karalayan Türkler

Tapınağın dikkatimi en çok çeken noktalarından bir tanesi tapınağın dışında duvarlara kazınan figürlerdi. İlk bakışta yakın köyden çocukların yaptığını düşündüğüm şekillere dikkatlice bakınca şaşırdım. Çünkü şekillerde genelde atlı ve ok atan çubuktan insanlar mevcuttu. Bölgede çavdarların da yaşadığını bildiğimden acaba bu izler onlara mı ait diye düşündüm. Sonradan yaptığım araştırmalar sonucu o izler gerçektende Çavdarlara aitti. Tapınak milattan önce 50 yılında yapıldığını varsayarsak 1071 de gelen çavdarlar bu tapınağı üst olarak kullanmışlar. Eski Türk çalgılarından kopuzda çizdikleri resimlerde mevcuttur. Çavdar tatarları beklide 1000 yıllık tapınağa bakıp geleceğe bir iz bırakmak için bu şekilleri tapınağa çizdiler. Ve bizde 1000 yıl sonra çavdarların geri dönüp ok attığı resimleri 2000 yıllık bir zeus tapınağında görebiliyoruz. Şimdi de tatarlar gibi geleceğe iz bırakmak isteyen gençler de yok değil:D

Çavdarlar duvarlarda ok, yay , kopuz ve atlar çizmiştir. Çizimler de düşmanlarla cenk ederken kendilerini de çizmişlerdi. Kendilerini dev gibi Düşmanları ise cılız ve küçük çizmişlerdi.Ayrıca resimlerde Türklere özgü olan at üzerinde geriye doğru ok atma figürlerini de görebilirsiniz. Bu tarih kokan yeri herkesin görmesini tavsiye ediyorum.

Tapınaktaki başlıca şekiller şunlardır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir