Vücut Kırışıklığına Kesin İyi Gelen 5 Şey

Her insan zamanı durdurup yaşlanmanın önüne geçmek ister. Yaşlanmanın en belirgin özellikleri ise saçların beyazlaması ve vücutta kırışıklıkların belirmesidir. Bugün sizlerle vücuttaki kırışıklıklara ne iyi gelir nelerden kaçınmalıyız bunları inceleyeceğiz.

1-Doğal beslenin:

Vücudumuzun yaşlanmasını engelleyen en önemli çözümlerden bir tanesi doğal beslenmektir. Bunu için pazardan en doğal ürünleri bulmanız gerekir. Sakın 3-5 kuruş fark için sağlığınızdan ödün vermeyin. Meyveler ve omega-3 ve omega-6 içeren besinler birincil tercihiniz olsun.

2-Güneş ışınlarından korunun:

Güneş artık 1000 yıl önceki güneşten çok daha farklıdır. Küresel ısınma, karbon salınımının etkisiyle artık güneşin radyasyon yayan ışınları dünyaya daha çok gelmektedir. Radyasyonun etkisi ilk ciltte görünmeye başlar. Bu sebepten uzun süre güneş ışınlarına mağruz kalmanız cildinize zararlıdır.

3-Su için:

Su vücudumuzun 3’te ikisini oluşturan hayat kaynağımızdır. Yaşam kaynağımızdır. Dolayısıyla vücuttaki kırışıkları ve yaşlanmaya karşı birebir etkilidir. Sağlıklı bir insan günde ortalama en az 3 litre su içmelidir. Yeterli su içip içmediğinizi idrarınızın koyuluğuna bakarak anlayabilirsiniz. Eğer koyu ise yeterince su almıyorsunuz demektir.

4-Düzenli uyuyun:

Vücudunuza yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesi düzenli uyumaktır. Uyku esnasında insan vücudunu yenileyen ve gençleştiren hormonlar salgılanır. Bu da vücutta kırışıkların oluşmasını engeller. Yani yaşlanmak istemiyor iseniz düzenli uyuyun. Eski çağlarda insanlar güneşin durumuna göre uyurlardı. Geceleri insanlar uyur. Sabahları ise güneşin ilk ışıkları ile beraber uyanırlardı. Bu biyolojik saatine de uyumlu idi. Fakat günümüzde  teknolojinin de gelişmesiyle insanın da uyku düzeni olumsu yönde etkilenmiştir.

5-Düzenli egzersiz yapın :

Sağlıklı bir insan olabilmek için egzersiz ve spor olmazsa olmazlardandır. Düzenli egzersiz vücuttaki gereksiz toksinlerin atılmasını ve fazla yağların erimesini sağlar. Vücuttaki kırışıkların temek sebeplerinden bir tanesi vücuttaki toksinler ve fazla yağlardır. Ayrıca yaşlanmayı hızlandıran en önemli faktörlerden bir tanesi de strestir. Stresi gideren en önemli faktörde egzersizdir. Ayrıca egzersiz sonrasında vücutta mutluluk hormonu denilen seratonin hormonu salgılanır. Serotonin de vücudun genç kalmasını sağlar.Sporcuların kırışıklığının daha az olması sizinde dikkatinizi çekmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir