Uçabildiğine İnanamayacağınız 10 Devasa Uçak

Uçmak insanlar için hep bir tutku olmuştur. Bu tutku teknolojiyle birleşip ilerledi çağımızın en büyük uçaklarını inşa etmeye başladık. Peki, daha ne kadar büyük olabilirler? Birazdan görecekleriniz karşısında çok şaşıracaksınız.

İlk bakışta bir çocuğun karakalem çizimi gibi duruyor ancak bu şey gerçek. Bu uçak aslında dokuz kanatlı bir bot ancak 1920’li yıllarda 100 kişilik bir yolcu uçağına dönüştürüldü Ve gerçekten de uçtu! Toplam 8 motoru vardı ve üçlü set halinde ikişerli kanatlara sahipti. İtalyan Caproni firması tarafından geliştirilen bu uçak döneminin en büyük yolcu uçaklarından biriydi.

AIRBUS

Bu uçak standart Airbus A300 kargo uçağının genişletilmiş halidir. Uçak parçaları taşımak için tasarlanmıştır. Önceleri adı süper taşıyıcı olarak bilinse de sonradan beyaz balinaya olan benzerliği nedeniyle Beluga adıyla anılmaya başlamıştır. Görünüm olarak, uçmak için uygun olmayan bir aerodinamiğe sahip olduğunu düşünmekte haklısınız. Ancak bu şey saatte 778 km hız ile uçabiliyor. Ve toplamda 155 ton ağırlığında yük taşıyabiliyor. 

BOEING

Amerikalı Boeing şirketi tarafından üretilmiş uzun menzilli  bombardıman uçağıdır.  B-52’ler Soğuk savaş yıllarında Sovyetler Birliği topraklarına nükleer bomba taşınabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. 1950’den beridir kullanılan bu uçaklar, 2040 yılına kadar orduda olmaya devam edecektir. Uzunluğu 46 metre, kanat uzunluğu ise 56 metredir. Ayrıca 8 adet jet motoruna sahiptir. Bu da onu boyut olarak Amerika’nın en büyük savaş uçağı yapar.

LOCKHEED

Amerikalı Lockheed firması tarafından üretilen büyük tip kargo uçağıdır. Ağır yüklerin hava yoluyla taşınması amacıyla üretilmiş bu model 1968’den beri hizmettedir. Günümüzde ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Uzunluğu 75 metre, kanat açıklığı ise 68 metredir. İçerisine 6 adet apache helikopter rahatlıkla sığar. 

ANTONOV

Amerikalılar yaparsa biz daha iyisini yaparız diyerek Rusların ürettiği bir kargo uçağıdır. Uzunluğu ve kanat açıklığı 69 metredir. Toplam 150 ton yükü ve bunun yanında 350 yolcuyu taşıyabilir. 4 adet turbofan motora sahiptir. Ancak tüm bu gücüne ve büyüklüğüne rağmen dünyanın en büyük ikinci kargo uçağıdır.

TUPOLOEV

Nato kod adıyla Blackjack olarak bilinen bu uçak süpersonik yapıya sahiptir. Yani sesten hızlı uçar. Sovyetler Birliği tarafından imal edilen en son stratejik ağır bombardıman uçağıdır. Aynı zamanda tüm dünyada üretilmiş en büyük savaş uçağıdır. Uzunluğu 54 metre, kanat açıklığı ise 36 metredir. Toplam 40 ton ağırlığında bomba taşıyabilir. 

BOEING

Dünyanın en uzun yolcu uçağıdır. Bu uçağın içi iki katlıdır. Toplam 430 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Bu da onu okyanus aşırı yolculuklar için tercih edilir kılmıştır. Uzunluğu 76 metre ve kanat açıklığı 68 metre uzunluğundadır. Lufthansa, Katar Havayolları ve THY gibi büyük havayolu firmaları tarafından da kullanılmaktadır. 

AIRBUS

Bu uçak dünyanın en büyük ve lüks yolcu uçağıdır. İki katlı geniş bir gövdesi vardır ve toplam 850 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Boşken toplam ağırlığı 300 tondur. Bu büyüklüğü yüzünden birçok photoshoplanmış fotoğrafta 3-4 katlı olarak gösterilmiştir.

ANTONOV

Listemizdeki AN-124 kargo uçağının büyük boyudur ve aynı zamanda şu an dünyanın en büyük kargo uçağıdır. Rusya, Uzay Mekiklerini merkezler arası taşıma amacı ile bu uçağı üretmiştir. Gövde uzunluğu 84 metre, kanat açıklığı ise 88 metredir. Altı adet jet motoru ve 32 adet tekeri vardır. 600 ton ağırlık ile havalanabilir. 

STRATOLAUNCH

Büyüklük sıralamasında taht bu uçağa aittir. Bu uçak uzaya gidecek füze ve mekikleri taşıyacak. 117 metrelik kanat açıklığı ile ortalama bir futbol sahası boyutundadır  ve dünyanın en geniş uçağı sayılmaktadır. Şu an prototipi bulunan araç ilk uçuşunu 2019’da yapacak.  Bunun sayesinde uzaya fırlatılacak roket maliyetlerinin düşürülmesi planlanıyor. Yüksek irtifadan istenilen noktaya atılacak uydularla uzayda yeni bir çağ başlayacak. İnsanoğlu hep daha büyüğünün peşinde. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir