Teknolojide Son Nokta, Yanmayan Odun İcat Edildi

Gün geçmiyor ki teknolojide her gün yeni bir buluş olmasın. Bugünkü teknoloji haberimizdeyine Çinli bilim adamları tarafından ilk defa yanmayan odun üretildiğinden bahsedeceğiz.

Binlerce yıl boyunca odun hep yakmak için kullanıldı. Endüstrinin gelişmesi ile beraber kağıt yapımı ve birçok endüstri ürününü elde etmek için hammadde olarak kullanıldı. Lüks yaşam alanlarında dekorasyon malzemesi olarak yaşam alanlarını süsledi. Fakat Çinli bilim adamları ormanlara zarar vermemek ve gerçek ağaçları tahrip etmemek fikriyle yola çıktılar.

Ormanlar %30 daha Az Zarar Görecek

Bu fikrin temelinde doğayı korumak vardı. Sonunda %99 oduna benzeyen ve kimyasal yapı itibariyle de hemen hemen odundan hiçbir farkı olmayan bir malzeme ürettiler. Bu malzemenin en önemli özelliği yanmaz olmasıdır. Ağaçlar yüzyıllardır estetik bir dekoratif malzeme olarak tüm özel yapılarda kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Ancak dünya,insanların bu zevki için oksijen kaynağı olan ağaçlarını kaybediyor. Bu da gelecek nesiller için büyük bir risk teşkil ediyor. Fakat insan elde etmiş olduğu konfor ve estetikten asla vazgeçmiyor.

Bunun farkında olan Çinli bilim insanları mikroskobik seviyede ahşabın liflerine benzer özellikte yeni bir ürün geliştirdiler. Yüksek sıcaklıklara ve asite çok dayanıklı olan bu malzeme tamamen oduna benzediği için yine dekoratif işlemlerde kolayca kullanılabilir. Çin’in ulusal fizik bilimleri laboratuvarında geliştirilen bu malzeme sentetik bir polimer olarak açıklandı. Malzeme oluşturulurken sert ağaç ve diğer yumuşak ağaçlardan oluşturulan aromatik maddelerin bu karışıma eklendiği de belirtiliyor, oluşturulan reçineli sulu çözelti asetik asit ve kitosan maddesi içeriyor. Malzeme 200 santigrat derecede sıcaklığa dayanıyor. Mukavemeti ise 45 MPascal gerilime dayanıyor.

En güzel tarafı da normal odundan daha hafif olmasıdır. Böylece estetik mimari felsefesini ağaçtan alan tüm yapılarda bu ürün kolayca kullanılabilecek. Hem daha güvenli hem de daha estetik ve ucuz bir yapı olarak kullanılırken, ormanlar daha az zarar görecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir