Tarihin En Zengin 10 İnsanı

Tarihin En Zengin 10 İnsanı

Bu yazımızda tarihin en zengin 10 insanı nı okuyacaksınız. İyi okumalar

10) Cengiz Han

Cengiz Han
    Cengiz Han
Birçok  ekonomiste göre Moğol İmparatoru Cengiz Han gelmiş geçmiş en zengin  insanlardan biridir. Cengiz Han fetihleri sayesinde o dönemde bilinen dünyanın neredeyse tamamına sahip olmuştur. Toprakları uçsuz bucaksız olmasına akıl almaz derecede zengin olmasına rağmen büyük bir hazineye sahip değildir. Çünkü fetihlerden elde ettiği zenginliği ordularına dağıtmayı tercih ediyordu. Öyle ki  Cengiz Han’ın Sarayı bile yoktu. Kıl çadırda yaşıyordu ve sürekli sefere çıkıyordu.

9) Jeff Bezos – Bill Gates

Burada iki isme yer vermek istedik. Çünkü son güncel duruma göre Jeff Bezos servet değerinde Bill Gates’i geride bırakmıştır. Ancak Bill Gates’in hakkını da yemek istemedik.

Jeff Bezos 2016 crop
   Jeff Bezos
Jeff Bezos günümzde dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un kurucusudur. Ve e-ticaretin gelişmesine çok büyük fayda sağlamıştır. Güncel servetinin değeriyle yaşayan en

zengin insanlardandır. Net serveti 145 milyar dolardır. Ve  Amazon dünyanın en değerli birinci şirketidir.

Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates  başta Windows işletim sistemi olmak üzere word ve excel gibi birçok yazılımın yaratıcısı 95  milyar dolar serveti olan birisi yaşayan en zengin ikinci insan  olma özelliğini de taşıyor şirketi Microsoft’un değeri  750 milyar doların üzerindedir.

8) Henry Ford

Henry ford 1919
       Henry Ford
John D. Rockefeller 1885
 J. Rockefeller
Ford firmasının kurucusu olan Henry Ford tarihin en zenginleri arasındadır. 200 milyar dolar servet yapan Ford dünyanın ilk seri üretilen otomobil markasını yaratmıştır.

7) John Rockefeller

Amerikalı efsane işadamı sonra John Rockefeller servetini petrole borçluydu. Onlarca rafineri ile devasa imparatorluk kurmuştur. Neredeyse 100 yıl yaşayan Rockefeller öldüğünde 340 milyar doları vardı.

6) Andrew Carnegie

Altıncı sırada Demir Çelik zengini Andrew Carnegie var 1835-1919 yılları arasında Amerika’da yaşadı. İskoç göçmeni olan Carnegie Amerika’da yükselen binalar sayesinde 372 milyar dolar servet yaptı.

5) Josef Stalin

JStalin Secretary general CCCP 1942
  Josef Stalin
Ekonomistlere göre Sovyetler Birliği’nin eski başkanlarından olan Josef Stalin tarihin en zengin beşinci insanı Stalin Sovyetler Birliği’nin en güçlü olduğu dönemde devletin tek ve mutlak yöneticisiydi. Sovyetlerin 1950’deki ekonomisi dünya ekonomisinin %10 undan fazlasına eşittir. Bu da yaklaşık bugünkü yedi buçuk trilyon dolar nakit paraya eşdeğerdir.

4) Ekber Şah

Hindistan’da hüküm süren Müslüman Türk Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Ekber şah da gelmiş geçmiş en zengin

Ekber Şah
  Ekber Şah

insanlardan biridir. 1542 ile 1605 yılları arasında hüküm süren Ekber Şah o zamanlar Hindistan’ın tamamını tek başına kontrol ediyordu. Ülkesi ortaçağda değerli ürünlerin büyük bölümünü üretir ihraç ettiği için son derece zengindir. Öyle ki küresel ekonominin yüzde 25 ini  tek başına üretiyordu. Hindistan ekonomisinin ve dolayısıyla da zenginliğinin tek sahibi Ekber Şahtı. Bu da onun gelmiş geçmiş en zengin insanlar sıralamasına sokuyor.

3) Shenzong

Tarihteki en zengin üçüncü kişi koltuğunda Çin İmparatoru Shenzong oturuyor 1067-1085 yılları arasında hüküm sürdü. Büyük İmparatorluğu’nda güçlü bir merkezi yönetim kurmuştu. Bu sayede tüm ekonomiyi kontrol edebiliyordu. Çin’in en ücra köşelerinden bile vergi topluyordu. İmparatorluğu döneminde ülkesi dünyadaki toplam ekonomik değerin %30 unu üretiyordu. Bu da doğrudan Shenzong’a  aitti. Servetinin büyüklüğünü anlamak için günümüzde Amerika’nın yarattığı toplam ekonomik değerin tek bir kişiye ait olduğunu hayal edebilirsiniz.

2) Augustus

Hw-augustus
Augustus
İkinci sırada Ağustos ayına ismini veren efsanevi Roma imparatoru Augustus var.  Roma İmparatorluğu’nun ilk hükümdarı MÖ. 63-14 yılları arasında yaşadı. Yönettiği imparatorluk döneminin en büyük askeri ile politik gücüydü. Augustus günümüz parasıyla 8-10 trilyon dolar civarında servete sahipti.

1) Mansa Musa

Tarihin en zengin insanı olan Mansa Musa 1280-1337 yıllar arasında yaşadı. O dönemde Afrika’daki en önemli Siyasi güç olan Müslümanla Mali İmparatorluğu’nun kralıydı. Batı Afrika’da bugünkü Gana ve Maliyi kapsayan bölgede hüküm sürüyordu. Ekonomistlere göre rakamlarla ifade edilemeyecek kadar sınırsız bir serveti vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir