Sirkenin Az Bilinen Faydaları

Sirkenin Az Bilinen Faydaları

Sirke, üzüm, elma, şeftali, limon gibi meyvelerle arpa, pirinç, yulaf gibi tahılların, mayalanmış ve ekşimiş suyundan elde edilen, son derece faydalı bir sıvı gıdadır. Bunlardan, üzüm ve elma sirkesi en yaygın şekilde kullanılır. Genellikle turşu kurarken ve salatalara lezzet vermesi için kullanılan sirkenin, beslenme, sağlık ve güzellik alanlarında pek çok faydaları vardır. İşte sirkenin az bilinen faydaları.

 

Sirkenin dezenfektan özelliği:

Tarihi, Eski Yunan, Mısır ve Romalılar zamanına kadar uzanan sirkenin, dezenfektan özelliği, Ortaçağ döneminde keşfedilmiştir. O dönemde Avrupa’yı saran salgın hastalıklara karşı, mikrop öldürücü ilaç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de, mutfak ve banyo gibi steril olması gereken yaşam alanlarının temizliğinde sirkenin kullanılması bu anlamda çok faydalıdır.

Sirkenin mutfakta kullanımı:

Sirke, salatalarda kullanımı hem lezzet hem de sağlık açısından önemlidir.

-Et yemeklerinin hazırlanmasından birkaç saat önce etler sirkeli marinede bekletilirse, hem pişmesi kolaylaşır hem de daha yumuşak ve lezzetli olur.

-Sebze ve meyveleri yıkamadan önce 6 dakika sirkeli suda bekletildiğinde, zararlı mikroorganizmalardan arınması sağlanır.

-Ispanak, marul ve maydanoz gibi yerde yetişen sebzeler sirkeli suda bekletildiğinde, çamurdan ve yaprakların arasında kalabilecek böceklerden daha kolay arınır.

-Yumurta haşlarken suya bir tatlı kaşığı sirke ilave etmek, kabuklarının çatlamasını önler.

 

Sağlık açısından sirkenin önemi:

-Vücut için çok değerli vitamin, mineral ve aminoasitler içeren sirke, kalsiyumun verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Kemiklerin, yeterli miktarda kalsiyumu almasını destekler, eklemlerde kalsiyum birikimini önler.

-Tansiyon yüksekliğine iyi gelir. Ateş düşürücü ve yaraları iyileştirici özelliği vardır.

-Sirkede bulunan doğal asit ve enzimler, kanı inceltmeye ve akışını düzenlemeye yardımcıdır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterolü düşürür.

-Soğuk algınlığı, bronşit ve boğaz enfeksiyonlarında, buğusu yapılarak veya gargara şeklinde kullanıldığında, hastalığın ilerlemesini engeller.

-0 kalori içeren sirke, kilo vermek isteyenler için de ideal bir besindir. İçeriğinde bulunan “pektin “ maddesi, midede asit oranını artırarak proteinlerin sindirimini kolaylaştırır.

Sirke
Sirke
Saç ve cilt bakımında sirkenin faydaları:

-Saçlardaki kepek sorununa karşı sirke, eski zamanlardan beri kullanılan en doğal yöntemdir. Saçlar, yarım çay bardağı sirke eklenmiş suyla durulandığında, hem kepek problemi giderilir hem de saçlar daha parlak ve yumuşak olur.

-Sirkede bulunan A vitamini, cildi yaşlanma etkilerine karşı korur.

-Ciltte oluşan sivilceler için elma sirkesi doğal bir antiseptiktir. Kısa sürede sivilceleri kurutup cildi temizler.

-Cilt lekeleri, güneş yanıkları ve siyah noktaların giderilmesi için de, elma sirkesi faydalıdır.

-Bir bardak suya bir tatlı kaşığı sirke eklenip yatmadan önce yüze uygulandığında, cildi sıkılaştırır ve yaşlanma etkilerini önler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir