Sahte Kozmetik Ürünler Nasıl Anlaşılır?

En bilinen ve en güvenilir güzellik ürünleri markalarının ürünlerini herkes severek kullanıyor ya da kullanmak istiyor. Bu noktada piyasada ya da internet ortamındaki çeşitli platformlarda bilinen markaların ürünlerinin taklitleri çok ucuz fiyatlara satışa sunuluyor. Sahte kozmetik ürünler bu şekilde tüketicilere pazarlanmak istenirken örneğin; 200 TL’lik bir parfüm asla 70, 80 veya 90 TL’ye satılmamaktadır.  

Yüksek kaliteli ve yüzde yüz orjinal olan kozmetik ürünleri kullanmak herkes için çok önemlidir. Sağlık ve estetik açısından maliyetlerini ve fiyatlarını düşünmeden orijinal ürünlerini kullananların her zaman daha iyi bir tercih yaptığı aşikardır. Peki, sahte kozmetik ürünler nasıl fark edilebilir veya ne gibi farklılıkları vardır derseniz de bu noktada pek çok unsur söz konusudur.

Sahte Kozmetik Ürünleri Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle piyasada veya internet ortamında satılan sahte kozmetik ürünler taklit ve ambalajlı ürünlerdir. Ancak bu noktada satışa sunulan ürünün resmi ile ürünün markasına ait resmi web sayfasını ziyaret ederek fiyat ve görsel karşılaştırmasını yapmak gereklidir. Barkodu, seri numarası ve üretici bilgilerinin kontrolü ile de kendini güvene almak isteyen tüketiciler çok kolay bir şekilde bunu sağlayabilirler. Sahte kozmetik ürünler de bulunmayan ancak orijinal ürünlerde bulunan bu kodlar ile gerçeği anlamak oldukça kolaydır. Eğer ürün sahte ise ürünün ambalajındaki barkodunda ilk 2 veya 3 rakam orijinal şekilde listelenen markanın ülke numaraları ile uyumsuzdur. Ayrıca sahte ürünlerde seri numarası yoktur. Sahte kozmetik ürünler ambalajı ile satın aldığınız ülkenin dilinde ve farklı dillerde içerik ve kullanım bilgisini vermeyerek önemli bir eksikliği daha yansıtabilir.  


Çeşitli sosyal medya platformlarında ithal veya tester şeklinde satılan hatta semt pazarlarında dahi görmeye alıştığımız bu tarz ürünlere karşı dikkatli olmak önemlidir. Orijinal tester ürünler olabilir ancak kutusunda seri numaraları olacağı gibi örneğin parfümlerde bu nokta çok aşikar bir şekilde ortaya çıkacaktır. Sahte kozmetik ürünler orijinal ürünlerden çok daha kalitesizdir. Sahte parfüm kalıcı değildir, rengi farklıdır ve şişesi ya da kapağı aynı değildir ve kusursuz değildir. Maskara veya fondöten gibi ürünlerde ise kıvamı daha sıvı olan sahte kozmetik ürünler hem cilde hem de genel sağlığa oldukça zararlı ve sakıncalıdır. Ucuz olduğu için kolay kanılan bu tür sahte ve aldatıcı ürünlerden muhakkak uzak durulmalı ve kozmetik markalarının yetkili satıcılarından alınan ürünlere güvenilmesi gereklidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir