Mutlu Olmanın 8 Ucuz Yolu

1.) Bir hayvan besleyin/sahiplenin

Hayvanlar insanoğlu için sürekli bir yaşam kaynağı, mutluluk kaynağı olmuşlardır. Araştırmalar gösteriyor ki hayvanları sevmek, onlara ilgi göstermek vücuttaki oksitosin seviyesinde bir artışa neden olmaktadır. Nedir bu oksitosin peki? Oksitosin ise vücuttaki sevgi hormonu olarak bilinir.

2.)Hedefler Belirleyin

Hedef koyup bunlara ulaşmak insana bir yaşam kaynağı ve başarı hissi vermektedir. Bir amaç doğrultusunda çalışmak pozitif tüm duyguları o amaca odaklar ve bu sayede mutlu hissedersiniz. Başlıkta da dediğimiz gibi bunlar ev alacağım, araba alacağım gibi hedefler olmak zorunda değiller, mesela şu kitabı bitireceğim şu kadar başarılı olacağım gibi hedefler de koyabilirsiniz, yani sadece maddi değil kendiniz için önemli hedeflerle de mutlu olabilirsiniz.

                                                        Kendinize Hedefler Belirleyin

3.)En Az 6 Saat uyku

Sağlıklı bir hayat düzenli bir uykudan geçmektedir. Az uyuduğumuz takdirde kalp hastalığı, obezite, bunama gibi risklerde de ciddi artışlar gözleniyor. Yapılan araştırmalarda da en az 6 saat uyuyanların diğerlerine göre çok daha mutlu oldukları açıkta görülüyor.

4.)Huzurlu Olun

Huzur insanın içinde duyduğu rahatlık, gönül rahatlığı olarak tanımlanır. İnsan neye sahip olursa olsun sürekli geçmişi ya da sürekli geleceği düşündüğü takdirde yine de huzura sahip olamaz. Huzur olmadan da mutluluktan söz etmemiz imkansızdır. Kısaca huzur insanın sadece şu ana odaklanmasıdır, geçmiş ya da gelecek için kaygısını minimum düzeye indirmesidir.

5.)Üretin

İnsanın bir şeyler üretmesi onun fikrinin ciddiye alındığı ya da ileride alınacağı düşüncesini doğurur. Bu düşünce de insanın kendini değerli hissetmesini sağlar. Sözünün dinlendiğini ya da ciddiye alındığını belirtir.

6.)İnsanlarla Diyalog Kurun

İletişimsizlik de insanın en temel özelliklerinden biri olan konuşmayı geri planda bırakmaktadır. Oysa doğru iletişimle tüm bu sorunları aşabilir ve hayatı diğer insanlarla da paylaşabilir, güzel anılar yaşayabiliriz.

7.)Yardımcı Olun

İnsanlara yardım etmek özellikle manen huzur bulmanızı sağlar. Bu sayede kendinizi bir topluluğun bir parçası olarak görmeye başlarsınız ve sosyalleşmeniz de çok daha kolay hale gelir. Bu maddi bir yardım olmak zorunda değildir en küçük bir yardım bile sizi mutlu edecektir.

                                                                Yardım Sizi Mutlu Eder


8)Hayattan Kaçmayın

İnsan yeri geldiğinde üzülen yeri geldiğinden sevilen yani duygu değişimleri olan bir canlıdır. Eğer sürekli aynı duyguyu yaşasaydık bunun değerini bilemezdik. Bu yüzden bu duygu değişimlerinin olması çok önemli bir süreçtir. Ara sıra bazı durumlarda üzüleceğiz ki mutluluğun değeri bilinsin. .

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir