KONKORDATO NEDİR? ŞARTLARI NELERDİR? NASIL İLAN EDİLİR?

Son dönemlerde ekonomide yaşanan belirsizlikler ve kötü gidiş nedeni ile konkordato başvurusu yapan bireysel ve kurumsal firmaların sayısı artmıştır. Nakit sıkışıklığı yaşayan şirketlerin, iflas etmemek ya da iflası ertelemek için yaptıkları başvuruya konkordato denir. İflas erteleme başvuru oranlarının artmasına bağlı olarak, konkordato gündeme oturmuştur. Sizlerde konkordato nedir? Nasıl yapılır? Sorularının cevabını merak ediyorsanız, aklınızdaki bütün soruların cevabını bu yazıda bulacaksınız.

 

Konkordato Nedir?

İflas anlaşması de denilen konkordato; batma durumuna gelmiş olan firmaların, borçlu oldukları firmalar ile ödeme konusunda yaptıkları anlaşmadır. Bu anlaşmaya göre, borçlu firmanın ödeyebileceği şekilde bir plan oluşturulur. Son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz için konkordato nedir soruları da artmıştır. Konkordato anlaşması teklif eden borçlular, kabul edilen borcunu ödedikten sonra borcunun tamamından kurtulmuş olur.

 

Alacaklı firmaların 2/3’ü ile anlaşan borçlular, toplam borçlarının yarısını öder ve kalan borç belirli bir plana göre düzenlenir. Bu sözleşme Ticaret Mahkemesi tarafından onaylanır. Böylece alacaklı firmalar, almaları gereken tutarın bir kısmından vazgeçer ya da ödenmesi gereken tutarların vadesini uzatır.

konkordato

 

Konkordato Yapılmasının Amacı Nedir? Şartları Nelerdir?

Piyasa koşullarının kötü olması nedeni ile borçluların işlerinde bozulmalar görülür ve mali açıdan kötüye giden firmalar, borçlarını ödeyemeyecek hale gelir. Bu aşamada, borçlunun tüm borcu ödeyebilmesi için mevcut finansal durumu yeterli olmayacaktır.

 

Ticaret Mahkemesi’nin onaylaması ile yürürlüğe giren konkordato, elinde olmayan durumlar nedeni ile borcunu ödeyemeyen iyi niyetli borçluların durumunu düzenlemesine fırsat tanıma amacıyla yapılmaktadır. Borçlu ile alacaklı arasında yapılan bu anlaşma ile borçlular iflas ve haciz gibi durumlardan kurtulur.

 

Ödeme yapamayacak duruma gelen ve konkordato anlaşması yapmak isteyen borçlular, ilk olarak İcra Tektik Mercii Hakimliği’ne başvuru yapmalıdırlar. Başvuru sırasında firmanın ayrıntılı olarak bilançosu ve borçların nasıl ödeneceğine dair belgeler ibraz edilmelidir. Ödeme teklifi incelenir ve şartların taşınıp taşınmadığına bakılır.

 

Anlaşmanın kabul edilmesi için aranan konkordato şartları bilirkişiler tarafından incelenir. Borçlu tarafın varlıklarının, toplam borcun yarısını karşılamaya yetip yetmediği belirlenir. En önemli şart budur. Yapılan incelemeler sonrasında borçlunun teklifi dâhilinde borçlarını ödeyemeyeceğine karar verilir ise başvuru reddedilir. Ancak şartların taşındığı belirlenir ise başvuru onaylanır ve konkordato süreci başlar.

 

Konkordato – İflas Arasındaki Farklar

İflasa göre çok daha zor uygulanan konkordato, iflas riskini daha yüksek oranda taşır. Yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararname ( KHK ) ile 1 Ağustos’tan itibaren iflas erteleme yasaklanmıştır. Buna paralel olarak, uzun zamandır uygulanmayan konkordato devreye girmiştir.

 

Konkordatonun talep edilebilmesi için borç içinde yüzde şartı aranmıyor. Borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşayan ve istenen şartları taşıyan herkes konkordato başvurusunda bulunabiliyor. İflas erteleme işlemlerine yalnızca sermaye şirketleri başvuru yapabilir. Konkordato anlaşmasına ise sermaye şirketleri ile beraber şahıs şirketleri ve gerçek kişiler de başvuru yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir