İşte 120 Yıl Önce Gerçekleşen Güneş Tutulması

Bir güneş tutulması ilk video kaydı YouTube’da izlemek için artık kullanılabilir. Bir dakika sekiz saniye süren klip, tutulmanın bütününü kapsar, ay tamamen güneşi kaplamadan hemen önce başlar ve uzaklaşmaya başlayana kadar sürer.

https://youtu.be/q4jfPfMKBgU

Bu tutulma 28 Mayıs 1900’de gerçekleşti ve İngiliz Astronomik Birliği tarafından yapılan bir keşif sırasında Kuzey Carolina’da kaydedildi. Sihirbaz Nevil Maskelyne, kamerasında teleskopik bir adaptör kullanarak görüntüleri kaydetti ve bu da tutulmanın yakalanmasını kolaylaştırdı.

Bu hafta yayınlanana kadar, film Kraliyet Astronomi Derneği arşivlerinde yapıldı. Topluma göre, bu aslında Maskelyne’nin güneş tutulması çekmeye çalıştığı ikinci kez oldu. 1898’deki ilk denemesinden sonra film çalındı ve o zamandan beri görülmedi.

 

Filmleri koruyan ve vurgulayan bir yardım kuruluşu olan BFI, orijinal görüntüleri 4K kalitesine geri yükledi, ancak YouTube’da 720p çözünürlüğe kadar izleyebilirsiniz. BFI, görüntüleri aldıktan sonra, ekip film çerçevesini çerçeveyle yeniden birleştirdi ve yeniden boyutlandırdı.

Tabii ki, şimdi bir güneş tutulması yakalamak çok daha kolay. ABD’yi görüntüleyen sonuncusu 2017’deydi ve 215 milyon kişi olaya tanık oldu. ABD’yi geçecek bir sonraki güneş tutulması 2024’te gerçekleşecek, bu yüzden buna göre planlayın — aksi takdirde, bir sonraki yakalamak için 2045’e kadar beklemeniz gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir