İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu yazımız araçtan anlamayanlar için ya da ilk kez araç alacak kişiler için hazırlanmıştır. Bugün ikinci el araç alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bunları sizlere maddeler halinde sunacağız ki kontrol etmeniz daha kolay olsun. İkinci el araç alırken elbette bir takım küçük kusurları olacaktır.Bunları baştan görmek lazım ki aracı satın aldıktan sonra o kusurlar bir mana etmiyor. İlk etapta sizlerle ekspertize gitmeden gereksiz masraf yapmadan bakılacak küçük detayları anlatacağız.

 

1- Küçük Detaylar

Kapılarında, çamurluğunda, kaportada çizik olup olmadığını kontrol edin. Yanık lekesi var mı, Temizlik bakımından araç nasıl kullanılmış bunları gözlemlemeye çalışın. Bunlar belki küçük şeyler gibi gelebilir ancak aracı aldıktan sonra o küçük hasarları görmek moral bozucu olabiliyor.

2- Arabanın Dış Çizgileri

Arabanın dış çizgileri bakmamız gereken önemli noktalardan biridir. Tamponun birleşme noktası ve kaputun birleşme noktalarında herhangi bir açıklık veya oynaklık olup olmadığı kontrol edilir. Bu işlemleri parmağınızla yapabilirsiniz.  Bu işlemi arabanın tüm  çizgi yerlerinde yapabilirsiniz.

Bakmamız Gereken Önemli Yer

3- Araç Sahibine Sorular

Araç sahibine soru sormaktan çekinmeyin. Ona açık açık aracın herhangi bir kusuru olup olmadığını, bakım durumunu, küçük hataları olup olmadığını, ne kadardır aracı kullandığını aracın kaçıncı sahibi olduğu konusunda sorular sorabilirsiniz. Böylelikle bir samimiyet ortamı kurabilirsiniz.

4- Motor Kısmı Ve Cıvatalar

Burada durup motoru incelemeyeceğiz. Burada yapacağımız işlem iç tarafta bulunan cıvatalarda herhangi bir oynama veya sökülme olmuş mu bunu gözlemlemek.  Kontrol etmemiz gereken cıvata yerleri: kaput , çamurluk, bagaj cıvatalarını kontrol edin. Herhangi bir oynama olup olmadığı bazen anlaşılma da genellikle belli olmaktadır.  Ön panelde bir yamulma gibi durumun olup olmadığını kontrol edin.

5- Hasar Kaydı Sorgulama

Genel anlamında araçta bakabileceğimiz ya da bizim anlayabileceğimiz yerler bu kadardır. Buradan sonra yapmamız gereken bir diğer şey hasar kaydını sorgulamak. Hasar kaydını plaka ile değil de aracın ruhsatında yazan şasi  koduyla yapmaya çalışın. Bu size daha faydalı bir sonuç verecektir. Üzerindeki plakalar değişkenlik gösterebilir ancak araca kayıtlı bir tane şasi numarası bulunmaktadır.

6- Ekspertiz Raporu

Araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Eğer ekspertiz raporu varsa onu mutlaka görün. Eğer yoksa veya  güvenemiyorsanız kendi belirlediğiniz bir oto ekspertize götürüp bir ekspertiz raporu alın.

 

Sonuç olarak araç alırken ilk kontrollerinizi kendiniz yapın ve aracı kendinize göre hasarsız bulduğunuz anda ekspertize gidin. Böylelikle hem gereksiz masraflardan kurtulursunuz. Hem de o kadar uğraşın sonunda yaşayacağınız bir moral bozukluğundan kurtulursunuz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir