Her Gün Yaptığınız Sağlığınız İçin Zararlı 7 Şey

Bugünkü listemizde doğru sandığınız veya daha önce fark etmediğiniz sağlığınıza zararlı alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

7) Yemekten Sonra Diş Fırçalamak

Çocukluğumuzdan beri bize denen şey şudur her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın. Bu bir yanlış bilgi değildir ama eksiktir. Yedikten sonra dişlerin üzerindeki ince tabaka yumuşar ve hemen dişlerinizi fırçalarsanız bu tabakaya zarar verirsiniz. Diş minesi ince bir tabaka olmasına rağmen dişinizi çürümelere karşı korur ve varlığı önemlidir. Bu yüzden dişlerinizi yemekten hemen sonra değil en az bir saat sonra fırçalamalısınız.

6) Hapşırmak

Toplantıda, sınıfta, kütüphanede ya da ses çıkarmamanız gereken bir yerdesiniz ve hapşırmak üzeresiniz ne yaparsınız? Sakın tutmayın. Çünkü bu ölümünüze sebep olabilir. Hapşırık esnasında akciğerlerden gelen basınçlı hava burun kanallarına doğru yönelir. Eğer bu esnada ağzınızı ya da burnunuzu hava çıkışını engelleyecek şekilde kapatırsanız bütün hava kulaklarınıza doğru yönelir. Bu kulak zarına zarar vererek duyma kaybına, beyne giden kan damarlarına zarar vererek felce ve kalp krizine sebep olabilir. 

5) Ayakkabı Bağcığı

Ayakkabılarınızı  bağlamak için eğildiğinizde ve uzun süre baş aşağı şekilde kaldığınızda aslında vücudunuza oldukça fazla zarar verirsiniz. Bu şeklide durmak omurganıza ve belinize büyük bir basınç uyguluyor. Tekrar ayağa kalkmaya çalışırken ne kadar rahatsız hissettiğinizi anımsayın. Bu yüzden ayağınızı birkaç basamak yukarı kaldırın bir merdivene veya duvara yaslanarak bağlayın. Ya da dizlerinizi kırarak eğilin.

4) Tıraş Olmak

Her gün işe giderken tıraş olmak zorunda olanlar vardır.  Ancak bu sağlığınız için hiç iyi değildir. Ve vücudunuz için de iyi değildir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesini tıraş etmek o bölgeyi mikroplara karşı savunmasız bırak demektir. Çünkü bu şekilde kıl kökleriniz açılır ve buralara bakteriler dolar. Tıraş olduktan sonra o bölgenin neden kızardığını ve neden alerji kaptığını daha iyi anlıyorsunuzdur.

3) Diş Sıkmak

Bunu yapıyor ve farkına bile varmıyor olabilirsiniz. Diş sıkmak diş kırılmalarına ve çürümelerine sebep olabiliyor. Hatta bir türlü sebebini bulamadığınız baş ağrınız varsa sebebi yine bu olabilir.  Bu durumu öğrenmek için herhangi bir diş doktoruna başvurmanız doğru olacaktır. Bunu engellemek için gece uyurken diş plağı takabilir ve bu durumun önüne bir nebze de olsa geçebilirsiniz.  

2) Kulak Temizleme

Banyodan sonra kulaklar da iyice temizlensin diye kulak çöpüyle temizlemeye çalışırsınız. Bu davranış aslında yanlıştır ancak toplum içinde hoş karşılanmayacağı ve bize kirli geldiği için temizlemek zorunda kalıyoruz. Kulağımızın içinde bulunan sarı mukoza aslında faydalıdır. Kulak deliğini kapatarak mikropların içeri ulaşmasını engeller. Tıpkı burun kılları gibi. Bu yüzden temizliği sadece dış kulak üzerinde yapmak daha doğru olacaktır.

1) Telefon

Teknolojinin ilerlemesiyle günümüzün yüzde sekseni bir ekrana bakıyor. Televizyon, bilgisayar, telefon… Özellikle karanlık ortamlarda bu ekranlara bakmak çok daha zararlıdır. Bunları yaparsanız gün sonunda gözlerinizin yandığını ve kırmızı damarların belirginleşmeye başladığını fark edersiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir