Einstein’a Rakip Olan Türk Fizikçi

Einstein’a rakip olan Türk fizikçinin hikâyesini hiç duydunuz mu? Gelin bir zamanlar çoban olan Hüseyin Yılmaz’ı daha yakından tanıyalım…

1936 yılında, Denizli’nin Acıpayam ilçesinde görev yapan bir grup öğretmen pikniğe gider. Yemeklerini yerken, keçi sürüsünü otlatan bir çocuk görürler ve çocuğu sofraya davet ederler. Hüseyin henüz 12 yaşındadır. Öğretmenlere 3 yaşında annesini, 11 yaşında da babasını kaybettiğini söyler. Sohbet sırasında öğretmenlerin uzattıkları gazeteyi okuyamaz Hüseyin… Ancak oldukça zekidir. Öğretmenler, Hüseyin’i bir okula yazdırmaya karar verirler. Hüseyin eğitim hayatına fırtına gibi başlar, bir matematik yarışmasında ödül alır. Ödül bir Fen Bilgisi kitabıdır… Hemen o gece aldığı kitabı inceler Hüseyin, gördükleri karşısında hayrete düşmüştür. Ertesi sabah Fen Bilgisi öğretmenine koşar.

Hüseyin kitapta hata bulmuştur. Öğretmeni şaşkınlık içerisindedir. Zira Hüseyin’in bahsettiği hata, Einstein’ın İzafiyet Teorisi hakkındadır. Öğretmeni hemen İTÜ’deki arkadaşı, fizik profesörü Nusret Küçükoğlu’na ulaşır. Okuduklarına inanamayan profesör, Hüseyin’i tanımak ister. O günden sonra ikilinin yolu, Hüseyin liseden mezun olduktan sonra kesişir. Bir zamanlar o gazeteyi okuyamayan Hüseyin, artık İTÜ’de Elektrik Mühendisliği öğrencisidir. 1950’de lisansı, 1 yıl sonra da yüksek lisansı tamamlar. Artık bir bilim insanı olmuş, İTÜ’de göreve başlamıştır. Ancak sordukları, sorguladıkları okuldaki hocaları da aşmaya başlar. Tek çare vardır: ABD’deki MIT’de görev yapan hocalara ulaşmak…

Hüseyin’in MIT’ye gönderdiği mektup, bir hocayı çok etkilemiştir. Prof. Philip M. Morse, Hüseyin’i ABD’ye davet eder. Hüseyin gider, ancak neredeyse hiç İngilizce bilmemektedir. Buna rağmen MIT’ye kabul edilir. Çünkü ortak dil matematiktir. Tezini rekor sürede bitiren Hüseyin dil sorununu zor da olsa aşar. O artık Dr. Hüseyin Yılmaz’dır. Einstein’ın fonksiyon teorisinde eksikler görür. Hepsini bir mektupta derler, gönderir, mektup ulaşmadan Einstein vefat eder. Hüseyin Yılmaz Einstein’ın kütle çekim teorisine rakip bir teori üretmiştir. Büyük tartışma yaratır. Ardından Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde doçent olarak göreve başlar. Burada bilgisayarlara sesle komut verme sistemleri üzerine çalışmalar yürütür. Bu çalışmaları tahmin edeceğiniz üzere bugün Google Asistan ya da Siri olarak bildiğimiz teknolojilerin temelini atmıştır. 1970’li yıllarda bilimsel felsefe ile ilgilenmeye başlar. Sonrasında Avrupa, Japonya ve ABD’de pek çok teknoloji şirketinde çalışır.

Bu dolu dolu, dakikası bile düşünmeden sorgulamadan geçmeyen hayat, değiştiği yer olan Massachusetts, ABD’de son bulur. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, 12 yaşında okuma bilmeyen o çocuk, 27 Ocak 2013’te aramızdan ayrılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir