Dünyanın En Ölümcül Silahları

En Ölümcül Silahlar

 

Dünya üzerinde maalesef ki savaşlar artıyor. Savaşlar arttıkça silah sanayinin geliştiği bu yıllarda insanoğlu öyle ölümcül silahlar tasarlıyor ki, gördüğünüzde dudaklarınız uçuklayacak! İşte insanoğlunun yaptığı en ölümcül silahlar.

 

Alman firması DSR-precision GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung) DSR-50

Bu yıllara kadar AK-47 adlı silahın saldırı silahları arasında en iyisi olduğunu biliyorduk. Fakat ünlü Alman firması DSR-precision GmbH tarafından üretilen DSR-50 adlı silah bu düşünceyi kırıyor. 10.3 kg ağırlığında, 135 cm uzunluğunda ve 12.7 x 99 mm .50 BMG kalibre ile gerçekten harikalar yaratıyor. DSR-50 adını verdikleri bu keskin nişancı – saldırı tüfeğini emsallerinden ayıran en önemli özellik ise, kısa boyunun ve atış gücünün mükemmel olması. Aynı zamanda geri tepmeleri en aza indirebilmek için özel ve omuz genişliğine – hizasına göre ayarlanabilen kabza var.

AMP DSR-1 Koalorka
                                                                DSR-50

Rus Yapımı Dünyaca Ünlü RPG-7 Tanksavar

1961 yılında üretilmiş, dünyada en çok bilinen ve kullanılan geri tepmesiz tanksavar olan RPG-7 insanoğlunun yaptığı ölümcül silahlardan birisidir. Tesirli menzili 400 metre, 40 mm çapında ve tam olarak 95,3 cm boyuta sahip bu tanksavar, dünya üzerinde bilinen sayısı 9 milyondur.

RPG-7 detached
                                                     RPG-7

Sağlam ve fiyatı oldukça düşük olmasından dolayı birçok terör örgütü tarafından terör eylemlerinde kullanılmaktadır. Özellikle ülkemizin belası PKK tarafından da kullanılmış ve halen kullanılmaya devam edilmektedir. Yaklaşık olarak 7 kilo ağırlığı bulunan RPG-7, bir dakika içerisinde 4 – 6 adet atış yapabiliyor. RPG-7’nin en önemli özelliği ise 900 metreye kadar bir hedefe ulaşmazsa, kendi kendini imha edebiliyor. RPG-7’nin üç farklı modeli bulunmaktadır. RPG-7V2 bu standart modelidir, RGP-7D3 ise hava indirme birliklerinin kullandığı modeldir. Type 69 RPG ise, RPG-7 modelinin Çin tasarımlı kopyasıdır.

 

Alman Üretim Heckler&Koch MG 4 Özellikleri

Almanlar yine duramamış. Bizdeki MG3’ün “daha iyisini yaparız” diyerek MG4 adını verdikleri bir silah ortaya çıkartmışlar. MG3’ün bir üst modeli olan MG4, 5.56 mm kalibreye sahip. MG3 7.62 mm kalibreye sahipken MG4’ün 5.56 kalibre olması, daha portatif ve her kullanıma uygun anlamına geliyor.

H&KMG4
                                                                              H&KMG4
Biraz teknik özelliklerden bahsedecek olursak; 8.55 kg ağırlığında, 105 cm uzunluğunda olan silahın namlu uzunluğu 48 cm, 5.56 kalibre, dakikada tam 890 adet mermi atabilen, etkili menzili 1 km ve mermi hızı 920 metre/saniye olan tam bir saldırı silahı. MG4’ü emsallerinden ayıran ve sağladığı en önemli özelliklerden biri, silahın hafif olması. Namlu kısmının altında yer alan, silahın ateşlenmesini sağlayan gaz mekanizmasının tam otomatik olması çarpışma esnasında kolaylık sağlıyor.

 

Alman üretimi Rheinmetall MG3

BundeswehrMG3
                                              MG3
Yine bir Alman üretimi olan, 2. Dünya savaşında kullanılmış ve Yahudiler tarafından ‘hitlerin testeresi’ olarak adlandırılan MG42’nin Rheinmetall tarafından makyajlanmış ve geliştirilmiş modelidir.

 

Mermi türü olarak şeritli beslemeyle dakikada 1300 mermi atabilen MG3’ün etkili menzili 1200 metredir. Hava soğutmalı olan MG3 ortalama 30 ülke ordusuna hizmet etmektedir ve lisanslı üreticileri arasında Türkiye’de vardır. Teknik özelliklerine bakacak olursak; 10,5 kg ağırlığında, 122,5 cm boyunda olan MG3’ün mermi hızı 820 metre/saniyedir. 7.62 x 51 mm kalibredir. 

Heckler & Koch G3

Askerlik yapan herkesin yakından tanıdığı Alman üretim olan G3. Nazi Almanya’sının bir silahlı kuvvetleri var, adı Wehrmacht. 2. Dünya savaşı sonrasında bu silahlı birlikler kullandıkları STG-44 model tüfeğin masraflı olduğuna kanaat getirerek STG-45’i geliştiriyorlar. Fakat geliştirdikleri bu silahı kullanmaya fırsat kalmaz çünkü 1945 yılındaki savaşı kaybetmişlerdir. Sonra ortaya CETME denilen İspanyol asıllı bir dizayn ve geliştirme ajansı çıkıyor, STG-45 modelini alıp üzerinde oynamalar ve düzenlemeler yaparak çeşitli CETME modellerini çıkarıyor. Birleşik krallık, Fransa ve Amerika tarafından kurulan ve kontrol altına alınan Batı Almanya’da kullanılan CETME modelleri oluyor. Fakat daha sonra Batı Almanya’nın ‘ben kendi silahımı üreteceğim’ demesiyle Heckler & Koch tarafından CETME modelleri üzerinde oynama yaparak bugün çoğu orduya hizmet eden G3 üretilmiştir.

 

Biraz da teknik özelliklere bakalım. 7,62x51mm NATO mermisi kullanılan G3 7.62 kalibredir. Dakikada 600 mermi atabilir ve etkili menzili 400 metredir. 102,5 cm uzunluğa sahiptir ve 30 mermi kapasiteli şarjör kullanılır.

DCB Shooting G3 pictures
                                                           Heckler & Koch G3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir