Dünyadaki En Pahalı 10 Tavuk

Bu tavuklar fiyatıyla dudak uçuklatıyor. Siz de tavuk veya diğer hayvanlar ile ilgileniyor olabilirsiniz. Peki bir tavuğa bu kadar para verir miydiniz? İşte sizler için dünyanın en pahalı 10 tavuğunu derledik ve onlar hakkında kısa bilgiler verdik.

10- Bresse Tavuğu

Kökeni Fransa olan bu tavuğun eti kırmızı biçimdedir. Kilo olarak 4 aylık iken 1.2 kg 8 aylık iken 3 kgye kadar ulaşabilir.  Tavuğun kg fiyatı Fransa’da 30-40€ civarında satılmaktadır. Ülkemizde yumurtasını 8 ₺, civcivini 25 ₺ civarında bulabilirsiniz.

9- Serama Tavuğu

Kökeni Malezyadır ve Cüce bir tavuk ırkıdır.  Yumurta verimi ve üreme verimi yüksektir.  Ağırlıkları ortalama 200-500 gram arasında değişmektedir. Horozları asker gibi dik durmalarıyla ünlüdür.  Yumurta boyutları küçüktür. Fiyatı ortalama 200 ₺ iken yarışma birincisi olanların değeri yüz binlere ulaşabilir.

8-  Kadaknath Tavuğu

Kökeni Hindistan’a dayanır. Yüksek protein ve düşük yağ oranı nedeniyle yüksek talep görmektedir. Renkleri tamamen siyahtır. Yüksek tüketimi nedeniyle nesli tükenmekte olan hayvanlar statüsüne girmiş ve devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Fiyatı 250 ₺ civarında değişmektedir.

7- İspenç tavuğu

Kökeni Hollanda’ya dayanmaktadır ancak bu bilgi kesin değildir. Kökeni Türkiye olarak da anılmaktadır. Et ya da yumurta tavuğu değildir. Tamamen süs amacıyla yetiştirilir. Fiyatı 70-500 ₺ civarı arasında değişkenlik göstermektedir.

6 – İsveç Siyah Tavuğu 

Kökeni İsveç`e dayanmaktadır. Cemani tavuğu ile benzerliği olan bir tavuktur. Siyah bir vücuda ve  organlara sahiptir. Horozu 2.5 kgyi tavuğu ise 1.5 kgyi bulur. Deride ve bağ dokusunda bulunan siyah pigmentasyonun Cemani tavuğunda  da bulunan bir özelliktir. Fiyatı 500-2000₺ arası değişmektedir.

5- Araucana

Kökeni Şili’ye dayanmaktadır.  Kapak şeklinde kulak tüylerine sahip olmalarıyla dikkat çekmektedir. Yumurtaları mavi ve yeşil renktedir. Ve gayet uysal olmalarıyla tanınır. Yıllık ortalama 190 yumurta vermektedirler. Yumurtaları 15-20 ₺ arasında değişkenlik göstermektedir. Civcivi 50 ₺  civarında satılmaktadır. Mavi yumurtlayanlar 500-2000 ₺  arası yeşil yumurtlayanlar 350-2500 ₺  arasında satılmaktadır.

4- Brahma 

BRAHMA

Çin’den gelen tavukların Abd’de genetiğinin değiştirilmesiyle ortaya çıkan türdür.  En dikkat çekici yanı bol tüylü ve paçalı olmalarıdır. Et oranı diğer tavuklara göre fazladır. Tavuğu 4 kgyi bulurken horozu 7 kgyi bulabilmektedir. Yumurta fiyatları 15-25 ₺ arası olurken tavuk fiyatı 1000-2500 ₺ arasında değişmektedir.

3- Westfalische Totleger

Kökeni Almanya’dır.  İsmi ölüm katili anlamına gelmektedir. Soğuğa dayanıklı omasıyla bilinir. Yıllık ortalama yumurta verimi 250 civarıdır. Oldukça nadir bir türdür. Saf kan sayısı oldukça azdır.  2-2.5 kilogramı bulabilmektedir. Fiyatı 750-5000 ₺ arasında değişmektedir.

2- Luikse Vechter

Kökenleri Belçika’ya dayanmaktadır. Güçlü bir horoz olduğundan fiyatı oldukça pahalıdır. Korkutucu görünüme rağmen gayet insan dostudur.  Horozlar 5.5 kgyi bulurken tavukları 4 kg civarındadır.  Fiyatı 1000 ₺ civarından başlar. Gücüne göre fiyatı çok artabilmektedir.

1- Ayam Cemani

   EN PAHALI AYAM CEMANI

Endonezya kökenli bir tavuk türüdür. Vücutlarının tamamının siyah olmasıyla ünlüdür. Sadece dillerinde grilik vardır. Tüylerinin yanında eti ve kemiği de siyahtır. Kanları koyu kırmızıdır. Yıllık yumurta verimi 90 yumurta civarındadır.  Fiyatı 2500-5000 $ arasında değişkenlik göstermekte olup. Yumurta fiyatı 70$ civarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir