Çocuklar İle Sağlıklı İletişim Kurmanın Yolları

Anne ve babalar için çocuk ile sağlıklı iletişim kurmak oldukça zordur. Onlara doğru ve yanlışı öğretmenin yanı sıra pek çok alanda gerekli olan tavsiyeleri de paylaşmak gereklidir. Çocuğun yaşına bakılmadan çocuğu şekillendirecek ve kişiliğini oluşturacak temel özelliklerin anne ve babalar tarafından yönlendiriliyor olması da oldukça önemlidir. Çocukların sağlıklı iletişim konusunda önemli olan başlıkları hem öğrenmesi hem de uygulaması çevresi tarafından beklenen bir durumdur. 

Çocuğunuzu Can Kulağıyla Dinleyin 

Sağlıklı iletişim için dinlemek ve anlamak gereklidir. Tüm iletişim kanallarında aynı durum söz konusudur. Ancak yorucu ve yoğun bir günün sonunda sessizlik isteseniz de çocuğunuz bunu anlamayabilir. Size o gün yaşadığı her şeyi hemen anlatmak isteyecektir ve bu durumda onu dinliyormuş gibi yapmanız onun kötü hissetmesine neden olacak bir durumdur. Sağlıklı iletişim için paylaşıma kendinizi kapatmadan ona yorgun olduğunuzu açıklayarak size biraz zaman vermesini ve daha sonra onu mutlaka dinleyeceğinizi söylemelisiniz. Söyledikten sonra da mutlaka sözünü tutarak güven duygusunu da pekiştirmelisiniz. 

 

Ona Zaman Ayırın 

En sağlıklı iletişim için birlikte bir aktivite yapmak olduğunu bilenlerin yanında evcilik oynamak, futbol veya tenis maçı yapmak, balık tutmaya gitmek, yürüyüş yapmak ve dans etmek gibi pek çok aktivite de ona destek olmak sağlıklı iletişim zeminini hazırlayacaktır.  

 

Sorumluluklar Verin 

Çocuğun anne ve babası ile sağlıklı iletişim kurmasının tek sorunu özgüven duygusundan gelir. Çocuğunuza zaman zaman ufak tefek sorumluluklar vermeli ve uyku saatlerinizin düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir