Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır? (Resimli Anlatım)

Bitcoin Nedir?

Bitcoin elektronik olarak ortaya konulan kripto (şifreli) para birimdir. Yani Bitcoin kağıt para birimleri ya da altın gibi elimizde tutabileceğimiz bir şey değildir. Arkasında matematilsel şifreleme yatmaktadır. Bitcoinin bu kadar ön planda olmasının sebebi ise ilk çıkan coin ve 10 yıllık güvenilir geçmişe sahip olmasıdır. Örneğin şu anda dünya üzerinde 1960  tane coin (bkz. Coinmarketcap) vardır. Bunların kimisi bir hedef doğrultusunda kimisi de tamamen insanları dolandırmak amacıyla ortaya  çıkmıştır. Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakomoto (takma adı) tarafından ortaya çıkarılmıştır.  Çıkartma amacı herhangi bir otoriteye ve 3. kuruluşa bağlı kalmadan (bankalar vb.) iki insan arasında para göndermeye olanak sağlamaktır.  Bu yüzden Bitcoin herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı değildir. Bitcoin sistemi madencilik ve şifreleme mantığıyla çalışmaktadır. Detaya girmeden anlatacak olursak siz birine bitcoin gönderirsiniz ve gönderirken bir miktar harç ücreti ödersiniz.  Bundan sonra gönderdiğiniz bitcoin sizin özel anahtarınız ile imzalanır. Daha sonra dünyanın çeşitli yerlerindeki madenciler sizin işleminizi onaylar ve blok defteri üzerine işlenir.  

Peki bankalar dururken böyle bir şeye ihtiyaç var mıydı?

Bu soru sorgulanabilir. Tabi ekonomik yönden bakmak için sizlere bir banka kuruluşunun işlem ücretlerini ve Bitcoin ağında gerçekleşen bir işlemi göstermek istedim ve aşağıya 2 görsel bıraktım. Gördüğünüz gibi bir insan yurt dışında yaşayan birine 12.000 TL  göndermek istese bankaya 600 TL civarı işlem ücreti ödemek zorunda.  Aynı işlemi Bitcoin ile yaptığımızda ücret 5-6 TL civarında olmaktadır. Tabi bunu söylerken şunu da unutmayalım  Bitcoin dünyada çok fazla yaygın olmadığı için Bitcoin gönderdiğiniz birisi onu kağıt paraya çevirmek için zaman harcamakta ve gene bankaları kullanmaktadır. Tabi ilerleyen zamanlarda durum nasıl olur bilemeyiz. Sonuçta dünyada Bitcoin ATMleri de sürekli yaygınlaşmaktadır. (Bkz. CoinAtmRadar )
               
WesternUnion Bankası Transfer Ücretleri          Bitcoin Ağında Gerçekleşen Bir İşlem 
     Bitcoinin Olumlu Ve Olumsuz Yanları                 
Olumlu Yanları Olumsuz Yanları
  • Merkezsiz
  • Kolay Kullanım
  • Anonimlik
  • Açık işlem kaydı (şeffaf)
  • İşlem Ücreti
  • Hız
  • Harcadığı Elektrik
  • Ulaşmak
  • İşlemin geri alınamaması
  • Fiyatının oynaklığı
 

    Bitcoin Nasıl Alınır?

Şimdi gelelim Bitcoin almak için ihtiyacımız olan şeylere: Banka hesabı ve Türk Coin borsalarında hesap. Türkiye’de BtcTurk, Koineks, Paribu, Bithesap  gibi borsalardan Bitcoin ve Altcoin alabilirsiniz.  Buradan itibaren Bitcoin almayı size basamaklar halinde resimler ile anlatacağım. 1- İlk olarak sitenin link kısmını kontrol ederek işe başlayalım çünkü bitcoinin böyle yayılmasıyla dolandırıcılar da ortaya çıktı. Ve sitelerde harf değişiklikleri yaparak insanların hesaplarını çalmayı hedefliyorlar. 2- İsim, soyad, e-posta ve içinde en az 1 büyük harf, küçük harf, sayı ve özel karakterin  bulunduğu şifre belirleyelim. 3- Ben robot değilim kutucuğu ve kuralları kabul edip hesabımızı oluşturalım. Ve e-posta adresimize onay maili gidecektir onu onaylayalım. 4-5- Üye girişi butonuna tıklayıp ve bilgilerimizi doldurup giriş yapalım. 6- İlk defa hesap oluşturan kişilerin hesabını güvene almak için Btcturk 2 aşamalı doğrulama sunuyor. Telefon numaramızı doğrulayın. 7- Bu kısım ise size özel tahsis edilen resim eğer farklı resim görürseniz hemen site çalışanlarıyla iletişime geçin.   8- Genellikle Türk borsalarında bu yabancı borsalar için de geçerli işlem yapabilmek için sizden hesap onayı istiyor. Bunun için hesap kısmından hesap onayına tıklayın ve sizden istenen belgeleri gönderin.   9- Hesap onayımızı yaptıktan sonra yatırma kısmından Türk Lirasını seçin. 10- Alt tarafta 2 tane para yatırma yönteminin olduğunu göreceksiniz: Papara ve Banka Transferi. Paparada minimum yatırma limiti yoktur. Ancak yapılan işlemlerden %1 işlem ücreti almaktadır.  Banka transferinde ise minimum yatıma 100 TL olup işlem ücreti yoktur. 11- Para yatırmamızı da tamamladıktan sonra Btcturk yazısına tıklayıp ana sayfaya dönebiliriz. 12- Buradaki Kırmızılar satış emirlerini gösteriyor. 13- Yeşiller ise alış emirlerini gösteriyor. 14- Bizim işlem yapacağımız yer burası. Site burada bize 3 kısım sunmuş. Stoploss a hiç bulaşmayalım. Burada bizim işimiz olan yer piyasa ve limit. Piyasada kısmından alış ya da satış yaparsak site en düşük emirleri algılıyor ona göre işlem yapıyor. Limit kısmında ise alacağınız ya da satacağınız fiyatı siz giriyorsunuz. Ve emir açıyorsunuz. Örneğin; Bitcoin 100 TL siz 90 TL ye alış emri girdiniz. Eğer Bitcoin 90 TL ye düşerse emriniz gerçekleşiyor. 15- Bu kısımda ise açık emirlerinizi veya gerçekleşen işlemlerinizi görüyorsunuz.   Sonuç olarak bunun bir yatırım olduğunu unutmayın. Ve yatırım yaparken tüm kararın sizde olduğunu hatırlayın. Unutmayın her yatırım riskli olabilir. Okuduğunuz için teşekkürler.  

Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır? (Resimli Anlatım)” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir