18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir mi?

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir mi?

Öncelikle 18 yaşından küçükler kanunen kredi kartı alamazlar. Kredi kartı ile banka kartı farklı şeylerdir. Kredi kartı adı itibariyle aldığınız ürüne karşılık size belli bir faiz oranıyla para sağlayan kartlardır. Kredi kartları için belli başlı şartlar vardır.

Bunlar;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak

  • Belli bir gelire sahip olmak (Risk Grubu)

Elbette günümüzde bankalar 18 yaşından küçük çocuklar için bazı imkanlar tanımaktadır. Böyle olanaklar çocuğu farklı şehirde okuyan aileler için de bir kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanında günümüzde aileler ya da çocuklar için ortaya çıkmış diğer kolaylık ön ödemeli kartlardır. Ön ödemeli kartlar ile karta yüklenen tutar kadar harcama yapabilirsiniz. Ön ödemeli kartlar herhangi bir bankaya bağlı değillerdir. Ancak kart ile internetten alışveriş yapabilir ve atmlerden para çekebilirsiniz. Bunun için sizlerden aylık 1-2 TL gibi kullanım ücretleri almaktadır.

kredi kartı 2.jpg

Şimdi sizlere 18 yaşından küçüklere kart çıkartma imkanı sağlayan banka ve imkanları hakkında bilgiler verelim. (Banka veya ön ödemeli kart isimlerine tıklayarak ilgili sayfalara gidebilirsiniz.)

Banka Kartları

  • İş Bankası: Öncelikle 18 yaşından küçükler için en büyük kolaylığı sağlayan bankalardan biridir. 12-18 yaşları arasındaki kişiler için Maxipara Gençlik kartı çıkartılabilir. İçine yüklediğiniz nakit kadar harcama yapabilir. İsterseniz kartı nakit çekimine kapatabilirsiniz. Ayrıca kart üzerinde çocuğunuzun ismi yer alır.

  • Teb: Global Genç kart ile size uluslararası geçerli bir kart sunar. 12-15 yaş, 16-17 yaş ve 17-25 yaş olmak üzere farklı kriterlere tabi kartları vardır. Günlük para çekim limiti gibi seçenekleri bulunmaktadır.

  • Akbank: exi26 ile 16-26 yaş arası gençler için geçerlidir. Havale masrafı yoktur. Uygun koşullarda eğitim kredisi almaya hak tanır.

  • Bunların haricinde standart imkanlar sağlayan Vakıfbank Junior, Kuveyt Altın Hesap, ING Turuncu Çocuk gibi bankalar bulunmaktadır.

 

Ön Ödemeli Kartlar:

  • Papara: 18 yaşından küçüklerin kullanabildiği ve BDDK lisansı olan papara Paypal benzeri yerli bir sistemdir. Paparada kart alabilmek için sitede hesabınızın olması ve hesabınızın olması gerekmektedir. Papara ile sadece hesabınızda olan parayı kullanabilirsiniz. Hesaplar arası transfer ücreti ve para yatırma ücreti yoktur. Para yatırırken bankaların kestiği havale ücreti vardır. Bunun haricinde kartı kullandığınız aylarda 1 TL kullanım ücreti vardır.
  • İninal: Papara ile aynı özelliklere sahip olup aylık kart kullanım ücreti 2 TLdir. Ingbank atmlerinden ve Paramara uygulamasından karta para yükleme ücretsizdir. Her iki kartta İnternet alışverişleri dahil her yerde kullanılabilmektedir.

Banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile taksitli alışveriş imkanı bulunmamaktadır.

 

Sonuç olarak Banka kartı ve Kredi kartı farklı şeylerdir. 18 yaşından küçük çocuklara limitli banka kartı veya ön ödemeli kart sağlayabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir